Gruźlica – jesteś w grupie ryzyka?

Gruźlica, czyli tuberkuloza jest bakteryjną chorobą zakaźną, charakteryzującą się trwającym ponad trzy tygodnie kaszlem, który z czasem się nasila, a w ostrym stadium choroby dochodzi do plucia krwią. Chociaż obecnie gruźlica nie jest często spotykana, to jednak nadal można się nią zarazić. Choroba ta dotyka nie tylko płuca, ale także może zaatakować układ kostno-stawowy, skórę, nerki, mózg, układ limfatyczny czy też krwionośny. Jakie są objawy gruźlicy? Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Przyczyny gruźlicy

Dawniej gruźlica była nazywana chorobą biedaków, jednak dzisiaj praktycznie każdy z nas może się nią zarazić. Najbardziej podatne na atak prątków są dzieci między dziesiątym a piętnastym rokiem życia, osoby w podeszłym wieku, cukrzycy, osoby borykające się z wrzodami żołądka i dwunastnicy, osoby uzależnione od alkoholu czy też narkotyków, a także osoby palące i niedożywione na skutek stosowania wyniszczających diet odchudzających.

Czytaj więcej o przyczynach gruźlicy: http://gruzlica.net.pl/przyczyny-gruzlicy/

Gruźlicę wywołują Gram-dodatnie bakterie, czyli prątki Kocha. Charakteryzują się one dużą odpornością na antybiotykoterapię, kwasy i zasady. Okazuje się, że są one w stanie przetrwać nawet kilka lat w sprzyjających dla nich warunkach, a więc przy dużej wilgotności i braku dostępu światła.

Najszybciej można zarazić się od chorych prątkujących, czyli wdychając bakterie z powietrzem, gdy kaszlą, kichają, śmieją się czy też mówią. Możliwe jest także zarażenie się drogą pokarmową czy też poprzez dotyk. Zakażone może być także mleko pochodzące od chorych krów. Samo zakażenie prątkami nie decyduje jednak o zachorowaniu na gruźlicę. Dopiero w momencie przeniknięcia bakterii do organizmu, zwiększa się ryzyko zachorowania, które utrzymuje się niestety już przez całe życie. Największe prawdopodobieństw zachorowania obserwuje się w pierwszym i drugim roku od zakażenia.

Objawy gruźlicy

W niektórych przypadkach gruźlica płuc rozwija się bezobjawowo, a więc chory nie obserwuje u siebie żadnych dolegliwości. W takich przypadkach choroba ta jest wykrywana przypadkowo.

W większości przypadków gruźlica daje objawy w postaci osłabienia, uczucia ciągłego zmęczenia oraz permanentnej senności. Typowe są także stany podgorączkowe i pocenie się w nocy. Na początku pojawia się suchy kaszel, a następnie kaszel z odkrztuszaniem plwociny, który utrzymuje się przez ponad trzy tygodnie. Zaobserwować można także spadek wagi i ból w klatce piersiowej. Do objawów zakażeń zalicza się także długotrwałe dochodzenie do zdrowia po przebytym zapaleniu płuc.

Diagnoza i leczenie gruźlicy

W przypadku podejrzenia gruźlicy, lekarz zleca wykonanie prześwietlenia płuc, badanie bakteriologiczne plwociny podczas bronchoskopii oraz odczyn tuberkulinowy w celu określenia reakcji alergicznej organizmu na kontakt z prątkami.

Leczenie gruźlicy trwa co najmniej pół roku, a w przypadku chorych prątkujących, konieczna jest ich izolacja. Gdy przestaną rozsiewać bakterie po dwóch tygodniach, pozostają w szpitalu jeszcze przez kolejne dwa czy cztery tygodnie. Następnie kuracja jest kontynuowana w przychodni. Terapia gruźlicy polega na podawaniu jednocześnie trzech lub czterech leków.

2 przemyślenia nt. „Gruźlica – jesteś w grupie ryzyka?”

  1. Leczenie gruźlicy wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Przez długie lata choroba była zapomniana, więc większość firm pracowała nad lekami nad zupełnie innymi chorobami. Teraz jakby zaczynają od nowa, gdy gruźlica powraca, ale w innych częściach medycyny ostro poszli do przodu.

  2. Najgorsze jest to, że gruźlica ma tak wiele odmian. Może być nie tylko gruźlica płuc, o której wszyscy słyszeli, ale też gruźlica nerek czy nawet kości, co jest dość trudne do wyobrażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *