Hipercalcuria

Kamica dróg moczowych dotyka ludzi na całym globie, i dotyczy zarówno ludzi młodych jak i w starszym wieku, zachorowanie na tą przypadłość, ogranicza sprawność człowieka i normalne funkcjonowanie.

Zachorowalność na kamicę nerkową wiąże się z ilością i jakością spożywanych napojów, charakterem pracy i podatnością na choroby układu moczowego. Długie przebywanie w wysokich temperaturach naraża organizm na dużą utratę wody, nieprawidłowa dieta np. wysokobiałkowa zakwasza mocz i staje się przyczyną zapadnięcia na kamicę nerkową.

W przypadku zaburzenia prawidłowego przyswajania i wydalania wapnia z moczem dochodzi do choroby zwanej hiperkalcuria, diagnozuje się ją w sytuacji, gdy stężenie wapnia w surowicy krwi wynosi ponad 11,g%.

Przyczynami wystąpienia hiperkalcemii może być długotrwałe unieruchomienie a także nadmiar witaminy D. Diagnozuje się różne rodzaje tej choroby:

  • hiperkalcurię absorpcyjną – występuje gdy, następuje zbyt duże wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego np. przy diecie mlecznej,
  • hiperkalcurię resorpcyjną – występuje przy nadmiernej mobilizacji wapnia z kości np. w pierwotnej nadczynności przytarczyc,
  • hiperkalcurię nerkową – występuje w przypadku złego wchłanianie wapnia w jelitach i kościach,
  • hiperkalcurię samoistną -występuje gdy u chorych z kamicą i hiperkalcurią nie można jej wytłumaczyć żadnym z wyżej wymienionych zaburzeń.

Prawidłowe rozpoznanie rodzaju hiperkalcurii pozwala na wdrożenie prawidłowego leczenia i uniknięcia nawrotom choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *