Kolka nerwowa

Kolka nerkowa to jeden z najsilniejszych objawów kamicy nerkowej, który jest nie tylko bardzo bolesny, ale także niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Stan nagły jest spowodowany zatykającymi się kanałami w przewodach moczowych, i zwykle, występuje bardzo nieoczekiwanie i nagle.

Ale czym właściwie jest kamica nerkowa i dlaczego powoduje kolkę nerkową? Kamica jest to nic innego jak osadzanie się skrystalizowanych cząsteczek moczu w postaci osadu. Osad wytrąca się głównie w nerkach, ale może powstawać lub migrować do różnych odcinków moczowodów. Z takiego właśnie osadu formują się kamienie nerkowe, które stale rosną. Zwykle nasz organizm samodzielnie radzi sobie w usuwaniem i wydalaniem małych kamieni – szczególnie jeśli przestrzegamy odpowiedniej diety. Jednak nieusunięte kamienie powiększają się coraz bardziej, i w ostateczności mogą nawet doprowadzić do zamknięcia światła przewodów moczowych, przez co mocz nie ma możliwości przedostania się po pęcherza. Kamica może przebiegać bezobjawowo. jednak najczęściej doprowadza do kolki nerkowej.

Podczas nagłego ataki kolki odczuwamy przede wszystkim bardzo ostry ból, porównywalny z bólami porodowymi.

Jest on tak silny, że nie da się go zwalczyć zwykłymi środkami przeciwbólowymi ani zmianą pozycji ułożenia ciała. Często konieczne jest znieczulanie organizmu silnymi środkami narkotycznymi. Dodatkowo chory może cierpieć na nudności oraz wymioty, parcie na pęcherz i częste oddawanie znikomej ilości moczu, a także wydalanie moczu, w którym obecna jest krew.

Leczenie kamicy nerkowej i ataku w postaci kolki powinno być zorganizowane najszybciej jak tylko się da, ponieważ zatkanie kamieniem przewodu moczowego uniemożliwiają oddanie moczu, a co za tym idzie trwale uszkadza nerki. W przypadku wcześniej wykrytej lekkiej kamicy lekarz z reguły przepisuje tabletki rozpuszczające kamień. Stosuje się także metody mało inwazyjne, takie jak litotrypsja zewnątrzustrojową falą uderzeniową (tzw ultradźwięki), ureteroskopia (usunięcie kamienia z moczowodu) czy nefrolitotomia przezskórna (usunięcie złogu z nerki poprzez nakłucie).

Jednak najważniejsza w tym przypadku jest profilaktyka – szczególnie jeśli mamy predyspozycje uwarunkowane genetycznie, lub skłonność do nawrotów choroby. Największą rolę odgrywa tu odpowiednie nawodnienie organizmu. Przyjmowanie co najmniej dwóch litrów wody dziennie w przypadku osób zdrowych, oraz od trzech do nawet czterech litrów wody jeśli bardzo aktywie spędzasz czas lub uprawiasz intensywny sport, a także w przypadku osób chorujących na kamice, to absolutna konieczność. Duża ilość przyjmowanych płynów sprawia, że organizm wytwarza więcej moczu, który nie tylko oczyszcza narządy, ale także wypłukuje nagromadzone osady i kamienie. Częsty przepływ wydalanej wody sprawia, że osad nie ma możliwości trwale się osadzać, a co za tym idzie tworzyć kamieni.

Nagłe ataki kolki nerkowej są bardzo niebezpieczne dla naszych nerek i jeśli zbagatelizujemy ten problem możemy doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Profilaktyka przeciw kamicy jest zatem bardzo ważną sprawą, szczególnie po trzydziestym roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *