Kamica nerkowa to schorzenie, które często atakuje nagle. W jaki sposób mogą przebiegać objawy tej choroby i czy możliwe jest jej wczesne rozpoznanie?
Osadzanie się kryształów w nerkach bardzo często przebiega w sposób bezobjawowy. O możliwości utworzenia się kamienia nerkowego, który w skrajnych przypadkach może nawet zatkać światło moczowodu, może świadczyć podwyższona zawartość soli mineralnych w moczu. Taki wynika analizy nie oznacza jeszcze, że dana osoba na pewno dostanie ataku kolki nerkowej – mniejsze kryształy wydalane są zazwyczaj razem z moczem. Ich wielkość jest na tyle niewielka, iż nie powodują one żadnych dolegliwości, dlatego wiele osób lekceważy taki wynik badania. Tymczasem w takim przypadku warto zacząć zwracać uwagę na ilość i rodzaj wypijanych płynów, ponieważ przyjmowanie dużych ilości wody jest najlepszym środkiem zapobiegającym powstawaniu kamieni nerkowych.
Jeśli kamienie nerkowe są nieco większe, ale nie zamykają całkowicie ujścia moczowodu, pojawiają się typowe objawy kamicy nerkowej. Bolesne parcie na mocz oraz trudności w jego oddawaniu to zazwyczaj pierwsze, jeszcze nie nasilone objawy. Do tych dolegliwości mogą dołączyć się podwyższona temperatura oraz mdłości. Charakterystyczny jest także ból na wysokości lędźwi, który może promieniować w kierunku nóg. W przypadku ataku kolki nerkowej w moczu może pojawić się krew. Jeśli kamień nerkowy jest niewielki może zostać samoistnie wydalony z organizmu. W przypadku ataku opisanego bólu najlepiej jednak udać się do lekarza, który może zaaplikować skuteczniejsze środki przeciwbólowe i rozkurczające, które wspomogą cały proces. Niezbędne jest również picie dużych ilości wody, a nawet stosowanie naparów moczopędnych, na przykład ze skrzypu polnego. Bywa, że objawy nie są zbyt nasilone i mijają samoistnie, zwłaszcza jeśli dana osoba pije dużo płynów i pozostaje w ruchu, co sprzyja samoistnemu zejściu kamienia do pęcherza moczowego. Jednak nawet w przypadku ustąpienia objawów należy udać się do lekarza. Przeprowadzenie odpowiednich badań pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy w nerkach nie znajdują się większe kamienie. W takim przypadku konieczne jest ich usunięcie lub rozbicie, by nie doszło do całkowitego zamknięcia ujścia moczowodu przez kamień nerkowy.
W przypadku gdy oddawanie moczu nie jest możliwe, objawy kamicy nerkowej są zazwyczaj bardzo nasilone. Konieczna jest szybka interwencja lekarska, ponieważ wstrzymanie moczu może doprowadzić do uszkodzenia nerek. Atak kolki nerkowej może nastąpić bez żadnych wcześniejszych objawów. Składają się na niego wszystkie opisane wcześniej dolegliwości. Ten rodzaj bólu trudno jest pomylić z jakimkolwiek innym, ponieważ w przypadku ataku kolki nerkowej zmiana pozycji nie zmniejsza natężenia dolegliwości.
W przypadku napadu bólu w okolicy lędźwiowej konieczne jest udanie się do lekarza, ponieważ objawy podobne do kamicy nerkowej występują również w schorzeniach nerek. Szczególnie silny ból może być spowodowany stanem zapalnym, wywołanym na przykład przez drobnoustroje.