Kamica nerkowa to problem pojawiający się u wielu osób. Jest wynikiem wytrącania się z moczu grudek, najczęściej szczawianów wapnia. Grudki osądzają się w nerkach, moczowodzie lub pęcherzu moczowym. W większości przypadków jednak osadzają się w nerkach, powodując wiele dolegliwości.
Początkowo kamica nerkowa nie daje żadnych dolegliwości. Z czasem mogą pojawić się dolegliwości bólowe, choć nie jest to generalna zasada. Nieleczona kamica nerkowa może prowadzić do całkowitego zniszczenia nerki, zablokowania odpływu moczu przez moczowód, zakażenia nerki, wodonercza lub roponercza, czyli problemów zagrażających nie tylko zdrowiu, ale i życiu, dlatego kamicę należy leczyć. W jaki sposób?
Leczenie zaawansowanej kamicy nerkowej najczęściej polega na operacyjnym usunięciu kamieni z układu moczowego (nerki, moczowodu lub pęcherza moczowego). W przypadku mniejszych kamieni, istnieje możliwość uniknięcia operacji. Kamienie mogą być usunięte endoskopowo przezskórnie poprzez nakłucie nerki lub za pomocą ultradźwięków skierowanych bezpośrednio na kamień. Kamienie rozbite na mniejsze części, mogą być bezpiecznie wydalone przez pacjenta wraz z moczem. Pacjent po zabiegu rozbicia kamieni moczowych, powinien pić dużo płynów i po kilku tygodniach od zabiegu zgłosić się do lekarza, w celu sprawdzenia, czy wszystkie kamienie z nerki zostały usunięte.
Jak rozpoznać kamicę nerkową?
Najczęstszym objawem, który pozwala przypuszczać, że cierpimy na kamicę nerkowa, są dolegliwości bólowe. Warto tu dodać, że nie muszą to być bóle stricte nerkowe. Czasami są to bóle rozlane, promieniujące do kręgosłupa, czy pachwiny. U mężczyzn mogą promieniować aż do jąder, co może powodować mylne przekonanie, o innej przyczynie bólu. Wielu pacjentów doświadcza kolki nerkowej, czyli bardzo sinego bólu nerki, jednak dolegliwości bólowe nie muszą występować w każdym przypadku. Wiele zależy od tego, w której części nerki osadził się kamień i jak jest duży.
Nudności i wymioty.
Nietypowym objawem, świadczącym o kamicy nerkowej, często są nudności i wymioty. Oczywiście takie objawy mogą świadczyć również o innych schorzeniach, jeśli jednak występują, a przyczyna jest nieznana, warto zgłosić się do urologa i sprawdzić stan nerek.
Krwiomocz.
Bardzo częstym i alarmującym objawem jest krwiomocz. Pojawia się, gdy kamień rusza się i uszkadza nabłonek układu moczowego. Z czasem krwiomocz najczęściej przemija, to jednak jasny sygnał – może to być kamica nerkowa! Podobne przypuszczenia można mieć, jeśli podczas oddawania moczu będziemy odczuwać dolegliwości bólowe czy uczucie pieczenia.
Badanie.
Potwierdzenie kamicy nerkowej jest łatwe. Najczęściej trzeba również wykonać badanie USG. Dzięki temu badaniu lekarz stwierdzi nie tylko istnienie kamicy nerkowej, ale i stopień jej zaawansowania. Określi wielkości kamieni nerkowych, ich umiejscowienie. Jeśli stopień zaawansowania kamicy nerkowej jest bardzo duży, lekarz, może dodatkowo zalecić tomografię komputerowa, albo zdjęcia rentgenowskie z kontrastem tzw urografię. Pozwalają one określić czy przepływ moczu nie został całkowicie zablokowany przez kamień.
Kamica nerkowa jest chorobą, która początkowo nie jest problemem, jednak nieleczona może doprowadzić do wielu komplikacji. Nie warto więc bagatelizować objawów. Jeśli wystąpią, należy wręcz sprawdzić swoje nerki, a w przypadku stwierdzenia kamicy nerkowej, poddać się odpowiedniemu leczeniu.
Duża przejrzystość i szczegółowość, a przede wszystkim – pisanie o tym, co rzeczywiście ma miejsce. Sama borykam się z tą chorobą już od dłuższego czasu, a o moich przygodach z lekarzami, również tymi, którzy przyjmują pacjentów prywatnie, mogłabym napisać książkę. Tylko nikomu nie chciałoby się jej czytać. Polecam w każdym razie.