Skuteczne leczenie raka jadra

W śród nowotworów, które dotykają głównie mężczyzn, rak jądra sieje największy popłoch. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, dotyka on bardzo ważnej dla każdego mężczyzny części ciała, a druga to fakt, że jest to nowotwór, który w większości dotyka młode osoby, najczęściej pomiędzy dwudziestym, a trzydziestym piątym rokiem życia.

Nowotwór ten oprócz widma zgonu, wiąże się z oczywistym psychicznym dyskomfortem w postaci amputacji jadra, lub czasowej i stałej impotencji oraz bezpłodności, wynikającej z przebiegu leczenia tego nowotworu. Z tych powodów jednym z najgorszych koszmarów dla każdego mężczyzny, jest zachorowanie na raka jądra.

Przyczyny raka jądra

Co do przyczyn występowania raka jądra, nie ma zgodności. Najbezpieczniej jest przyjąć, że nie znaleziono – jak w przypadku innych nowotworów – czynnika, który w zdecydowany sposób zwiększałby ryzyko zachorowania. O raku jądra wiemy tyle, co o innych nowotworach, czyli że rozwija się on z pojedynczej komórki, której DNA zostało uszkodzone. Uszkodzenie takie może nastąpić w dowolnym momencie życia. Za uszkadzanie DNA odpowiadają pewne typowe dla nowotworów czynniki, jak na przykład palenie nikotyny. Rak jądra cechuje się również zwiększoną zachorowalnością w rodzinach, które wcześniej były już dotknięte tą chorobą, można więc założyć, że ma podłoże genetyczne.

Do innych przyczyn można zaliczyć:

  • niezstąpienie jądra do moszny: jeszcze w życiu płodowym, jądro powinno zstąpić do moszny, jeśli tak się nie stanie, ryzyko że jako dorosły mężczyzna zachoruje na raka jądra, jest większe,
  • powtarzające się infekcje: zapalenie jąder lub moszny, które wystąpiło więcej niż raz, może w późniejszym etapie życia zaowocować nowotworem jądra, odpowiadają za to bakterie i wirusy, które dostały się do jądra. Zapalenie jądra jest częstym powikłaniem po śwince u chłopców,
  • przebyta operacja przepukliny pachwinowej: szacuje się, że u chłopców po takim zabiegu ryzyko zachorowania na nowotwór jądra wzrasta trzykrotnie,
  • nietypowy przebieg ciąży u matki: chłopcom w okresie płodowym może szkodzić wysoki poziom estrogenów, ten czynnik może również odpowiadać za wywołanie raka jądra,

Badanie genetyczne jest najlepszym badaniem, które może stwierdzić naszą podatność na ten nowotwór.

Objawy raka jądra

Objawy raka jądra są bardzo łatwe do zaobserwowania. W większości przypadków dochodzi do powiększania moszny, wskutek zmagazynowania w niej płynu oraz powiększenia jądra (często towarzyszy temu wyczuwalny guzek), połączony z uczuciem ciężkości w mosznie. Aby skutecznie wykrywać raka jądra, zaleca się samobadanie moszny, szczególnie wśród młodych mężczyzn. Takie samobadanie według wielu lekarzy ma tak samo duże znaczenie, jak badanie piersi u kobiet. Odpowiednio szybko wykryty nowotwór, zdecydowanie łatwej jest wyleczyć.

Czytaj więcej: http://zwalczraka.net.pl

Leczenie raka jądra

W leczeniu raka jądra najważniejsza jest profilaktyka. Jak wcześniej wspomniano, szybko wykryty jest łatwiejszy do zaleczenia.Niestety wiele osób często nawet świadomych istnienia guza, wypiera sobie chorobę i zgłasza się po pomoc zbyt późno. Oprócz samobadania, możliwymi badaniami są USG moszny oraz badanie krwi, w celu wykrycia markerów, które potwierdzają nowotwór.

Pierwszą stosowana metodą leczenia raka jądra jest jego wycięcie. W szczególnych przypadkach można wyciąć sam guz, ale nie stosuje się tego często. Kolejnym krokiem jest chemioterapia lub radioterapia,a jej szczegółowy przebieg zależy od stopnia zaawansowania nowotworu. Należy tutaj wspomnieć, że rak jądra na tle innych nowotworów narządów litych, wypada całkiem nieźle pod kątem leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *