Zapobieganie nawrotom kamicy nerkowej.

Kamica nerkowa jest chorobą, której leczenie jest konieczne i najczęściej niezbyt trudne. Niekiedy wystarczy rozbicie kamieni nerkowych i wydalenie wraz z moczem, niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne. Najczęściej jednak leczenie prowadzi do całkowitego usunięcia kamieni nerkowych. Warto jednak pamiętać, że kamica nerkowa jest chorobą, która często nawraca a usunięte kamienie nerkowe mogą budować się na nowo.

Kontrola u lekarza.

Po usunięciu kamicy nerkowej, w zasadzie konieczne jest regularne kontrolowanie stanu nerek i sprawdzanie, czy kamienie nie budują się na nowo. W tym celu wykonywać należy badania USG przynajmniej raz w roku i zlecać analizę moczu. Złe wyniki moczu, mogą być sygnałem alarmowym. Kamienie mogły zacząć tworzyć się na nowo.

Niewielkie kamienie to nie problem.

W opinii lekarzy, kamienie nerkowe, których wielkości nie przekracza dwóch, trzech milimetrów, w zasadzie nie wymagają leczenia, tylko dalszej kontroli. Wskazane w tej sytuacji jest zażywanie leków moczopędnych, aby minimalizować ryzyko powiększania kamieni lub zażywać środki które mogą je rozpuścić. W przypadku większych kamieni, leczenie może być konieczne, lepiej więc nie doprowadzać do nawrotów choroby.

Jak zapobiegać nawrotom kamicy nerkowej?

Zapobiegnie nawrotom kamicy nerkowej nie jest trudne. Trzeba przede wszystkim zrozumieć, czego potrzebują nasze nerki, a czego powinniśmy unikać. Kamienie nerkowe są najczęściej szczawianowo-wapniowe. W zależności od tego, jakie kamienie mieliśmy, musimy unikać, określonych pokarmów. Dla kamicy szczawianowej wskazane jest unikanie szczawianów, a więc szczawiu, rabarbaru, ciemnego piwa. Warto tez zrezygnować z kakao, masła orzechowego oraz większości produktów sojowych. Oczywiście nie trzeba zachowywać reżimów żywieniowych. Nic się nie stanie, jeśli raz po raz spróbujemy produktów, które nie są wskazane. Nie należy jednak spożywać ich zbyt często i w zbyt wysokiej ilości.

Odpowiednia ilość płynów.

Bez względu na rodzaj kamicy, warto zapamiętać, że konieczne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Każdy człowiek powinien codzienne wypić minimum dwa litry wody. Osoby z kamicą nerkową, powinny zwiększyć tą ilość o co najmniej pół litra. W miesiącach letnich, oczywiście ilość wypijanej wody należy zawyżyć. Warto tu wspomnieć, że wskazana jest woda dobrej jakości. Wiele mówi się o tym, że woda prosto z kranu jest zdatna do picia. W wielu miejscach Polski tak jest, jednak osoby z kamicą nerkową, mimo wszystko powinny decydować się na wodę przegotowaną lub butelkowaną.

Leki.

Aby zminimalizować ryzyko powstawania kamicy, warto również regularnie zażywać preparaty poprawiające prace nerek. Idealne są preparaty ziołowe, dostępne bez recepty.

Kamica nie musi powrócić.

Jeśli będziemy dbać o siebie, przestrzegać odpowiedniej diety, regularnie się kontrolować i pamiętać o lekach oraz odpowiedniej ilości wypijanej wody, kamica nerkowa najczęściej nie wraca. Warto więc się starać na co dzień i unikać w ten sposób problematycznego leczenia zaawansowanej kamicy nerkowej. Przy właściwym i regularnym działaniu, jest to do zrobienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *